DOLAR

33,1952$% -0.11

EURO

36,0226% -0.6

STERLİN

42,8115£% -0.31

GRAM ALTIN

2.548,96%-1,98

ONS

2.400,85%-1,80

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

2216837฿%-0.01178

a
  • Patron Kulisi
  • Emlak
  • Kentsel Dönüşümde Vatandaşların Yüzünü Güldürecek Adımlar Atılıyor!

Kentsel Dönüşümde Vatandaşların Yüzünü Güldürecek Adımlar Atılıyor!

İstanbul'da "Yarısı Bizden" Kampanyası Başlıyor: Kentsel Dönüşüm İçin Dev Adım! Depreme dayanıklı binalar için 700 bin liraya kadar hibe ve kredi desteği sağlanacak. İnşaat sektörü ve şehir yaşamı için önemli bir adım atılıyor.

TÜİK verilerine göre 2023 yılında Türkiye genelinde 1 milyon 225 bin 926 konut satıldı. Ülkemizin yıllık yeni konut ihtiyacı ise ortalama 1 milyon. Ancak, 2023 yılında sadece 600 bin konut üretildiği kaydedildi. Asrın Felaketi olarak kayda geçen 6 Şubat depremleri sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yürütülen hasar tespit çalışması sonuçlarına göre, acil yıkılacak, yıkık veya ağır hasarlı kategorilerine giren toplam konut sayısı 518.009 olarak belirlendi.

Kentsel dönüşümdeki yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi, şehirlerin güvenliği ve yapılaşma kalitesi açısından kritik bir rol oynuyor. Yapı ruhsatı alınması da dahil olmak üzere tüm iş ve işlemlerin yüzde 50+1’le alınacak olması gibi yeni kararlar, süreçlerin hızlanmasına olanak tanıyor.

Bu bağlamda, Resmi Gazete’de yayımlanan “Yarısı Bizden” kampanyası ile hak sahiplerine bir konut için 700 bin liraya kadar hibe, 700 bin liraya kadar da kredi verilecek. Ayrıca, kiracılara bir kereye mahsus ve karşılıksız 100 bin lira tahliye desteği sağlanacak. İş yerleri için ise 350 bin liraya kadar hibe, 350 bin liraya kadar da kredi desteği verilecek.

Kentsel Dönüşümde Yeni Kampanya

Nexonya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koray Vural, kentsel dönüşüm sürecine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Vural, kentsel dönüşümün şu anda Nexonya’nın ana merceği olduğunu belirterek, üretilen projelerin üçte birinin kentsel dönüşüm projeleri olduğunu vurguladı. Ayrıca, kampanyanın açıklanmasıyla birlikte konut sahiplerinin kentsel dönüşüme ilgisinin artacağını ve sektörün hareketleneceğini öngördü.

Kentsel dönüşüm uzmanı Mimar Dr. Nihat Şen ise İstanbul genelindeki bina sayılarına dikkat çekti. İstanbul’da mevcut 1 milyon 166 bin binanın önemli bir kısmının deprem riski taşıdığını belirtti. Özellikle pandemi sonrasında konut fiyatlarının artması ve finansmana erişim sorununun dönüşümü yavaşlattığına dikkat çeken Şen, “Yarısı Bizden” kampanyasının ödemelerde rahatlama sağlayacağını ve bu sayede kentsel dönüşümün hızlanacağını ifade etti.

Depreme Karşı Hazırlıklı Olmak: Uzmanlar Uyarıyor!

İstanbul genelinde yaklaşık 48 bin binanın ağır veya çok ağır, 146 bin binanın ise orta hasar alacağı tahmin ediliyor. Bu durum, 200 bin binanın orta veya ağır hasar alması ve 3 milyon insanı etkilemesi anlamına geliyor. Deprem uzmanları, özellikle Büyük Marmara depremi senaryosunun gerçekleşmesi durumunda büyük bir felaketle karşı karşıya kalınacağını belirtiyor.

Bu bağlamda, kentsel dönüşümün hızlanması ve daha dayanıklı binaların yapılması büyük önem taşıyor. “Yarısı Bizden” kampanyasıyla sağlanacak desteklerin, bu süreci hızlandıracağı ve depreme karşı hazırlıklı olmanın önemine vurgu yapılıyor. Ayrıca, kira yardımlarının artırılması ve faizsiz kredi imkanlarının sunulmasıyla vatandaşların desteğinin sağlanması hedefleniyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ODE Yalıtım, Binalarda Su Yalıtımı kitabını tanıttı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.