DOLAR

33,0413$% 0.65

EURO

36,0249% 0.4

STERLİN

42,9931£% 1.08

GRAM ALTIN

2.559,20%0,41

ONS

2.411,18%-0,17

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

1938806฿%3.20804

a

Binance TR CEO’su kripto düzenlemelerini değerlendirdi

Binance TR CEO’su Mücahit Dönmez, kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren yeni yasayı değerlendirdi.

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmesinin ardından açıklamalarda bulunan Binance TR CEO’su Mücahit Dönmez, son yıllarda Türkiye’nin, kripto varlık endüstrisi için dinamik bir merkez olarak konumunu sağlamlaştırdığını, canlı kullanıcı ve yatırımcı topluluğu ile dikkate değer bir büyüme ve yaygın benimsenme sağladığın belirterek, “Küresel olarak işlem hacmi açısından dördüncü ve %40 oranı ile benimseme açısından on ikinci sırada yer alan Türkiye, küresel kripto ekosisteminde önemli bir oyuncu olarak yer alıyor. Kripto ekosistemi evrildikçe, düzenleyici açıklık, kullanıcı güvenliğini sağlamak ve yeniliği teşvik etmek için giderek daha önemli hale geldi. Kripto varlık yasa tasarısının mecliste onaylanmasıyla, ülkemiz kriptoya özel düzenlemeleri olan işlem hacmi bakımından en büyük pazarlardan biri haline geldi. Önerilen bu düzenlemelerin mecliste onaylanması ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi, Türkiye pazarındaki tüm oyuncular için önemli bir kilometre taşıdır” dedi.

Dönmez açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu kapsamlı düzenleme ile birlikte tüm kripto varlık hizmet sağlayıcıları Türkiye’deki operasyonlarını sürdürmek için bir lisanslama sürecine tabi olacaklar. Yeni yasa yürürlüğe girmeden önce hizmet vermeye başlamış borsalar lisans başvuruları sonuçlanana kadar faaliyetlerine devam edebilecekler ancak uzun vadede faaliyetlerini sürdürebilmek için lisans almak zorunda olacaktır. Devletin düzenleyici otoritelerinden alınan lisans, bu alanda faaliyet gösteren kripto varlık patformlarının yasal bir zemine oturmasını sağlayarak onların güvenilirliğini artıracaktır. Böylelikle, pazarda yer almak isteyen tüm kuruluşlar yüksek kullanıcı güvenliğini sağlamak için sıkı kurumsal ve operasyonel önlemler almak zorunda kalacaklardır. Bu durum, daha fazla yenilik ve büyümeyi teşvik edecek ve kullanıcı güveni ile benimseme oranını artıracaktır.”

Mücahit Dönmez, düzenleyici otoritelerin ve yasa koyucuların kripto düzenlemelerine olan proaktif yaklaşımı, dijital varlıkların özgün yapısının tanınması açısından da dikkat çekici olduğunun altını çizerek, “Düzenleyiciler, kripto sektörüne geleneksel finansal düzenlemeleri dayatmaktansa, kripto varlıklar için kapsamlı bir tanım sağlayan özel ve etkili bir yasal çerçeve oluşturmuşlardır. Yasaklayıcı olmayan ve inovasyon dostu olan bu yaklaşım, Web3 ve blok zincirin büyümesine uygun bir ortam yaratırken, küresel yasal ve düzenleyici standartlara da uyumu sağlamaktadır. Yine düzenleyiciler, çerçeveyi oluştururken ekosistemin tüm paydaşlarıyla yakın işbirliği yaparak görüşlerini, önerilerini ve hassasiyetlerini dinlediler. Bu sayede kripto varlık düzenlemelerinin, endüstri oyuncularını kısıtlamaktansa, potansiyel riskleri azaltmak ve kripto ekosisteminde sürdürülebilir büyümeyi teşvik edecek şekilde tasarlandığını gözlemlemekteyiz” diye konuştu.

Binance TR CEO’su Mücahit Dönmez sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanımızın dijital varlıklar ve blok zinciri teknolojisine gösterdiği yoğun ilgiyle, Türkiye, dinamik bir ekosistem, aktif katılımcılar ve önemli işlem hacimleriyle küresel olarak kripto için önde gelen merkezlerden biri olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye’nin kripto düzenlemelerindeki vizyoner duruşu sadece iç endüstriye değil, aynı zamanda küresel kripto ekosisteme de yol gösterici mahiyettedir. Yeni düzenlemelerin onaylanmasıyla, yasa koyucular ve regülatörler, sektörün güvenliğini ve küresel ölçekte büyümesini destekleme taahhüdünü göstermişlerdir.”

Dönmez son olarak, her zaman olduğu gibi Binance TR olarak odak noktalarının yine kullanıcıları olacağının ifade ederek, “Türkiye’deki kullanıcılarımızın finansal özgürlüklerini artırmak için çıktığımız bu yolda, her zaman onların deneyimini ve menfaatini önceliklendirmeye devam edeceğiz. Bu nedenle, piyasayı etkili bir şekilde yönetmek ve küresel bir standart oluşturmak için açık ve kapsamlı düzenlemeleri güçlü bir şekilde destekliyoruz. Türkiye’de yaklaşan düzenleyici değişikliklere hazırlanırken, tüm gerekliliklere tam uyum sağlamaya odaklıyız. Binance TR, Türkiye’deki düzenlemelere uyum sağlamak için gereken deneyim ve donanıma sahiptir. Lider bir kripto varlık hizmet sağlayıcısı olarak Türkiye’de tam uyum taahhüdümüzün arkasındayız” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Garanti BBVA Yatırım, “En İnovatif Aracı Kurum” seçildi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.